Podyplomowe Studia Inżynieria Danych – Big Data
Podyplomowe Studia Inżynieria Danych – Big Data mają na celu wykształcenie umiejętności wykorzystywania wartości drzemiącej w Big Data przez wszechstronne, informatyczne przygotowanie do analizy dużych wolumenów danych.
Unikatowe studia – nowatorskie i elitarne, niełatwo się dostać, a zajęcia odbywają się w małej grupie
Przekrojowe spojrzenie – na wszechstronną podbudowę informatyczną dla analityki dużych wolumenów danych
Aplikowalna wiedza – poparta doświadczeniem wykładających ekspertów i dużą liczbą zajęć praktycznych
Dlaczego warto?
- Studia przygotowują do wykorzystywania we wszystkich obszarach gospodarki i na wszystkich poziomach zarządzania wartości biznesowej drzemiącej w coraz większych wolumenach danych.
- Celem zajęć jest wszechstronne informatyczne przygotowanie do analizy dużych wolumenów danych, zwłaszcza w organizacjach i podmiotach gospodarczych.
- Absolwenci potrafią planować strategicznie, udoskonalać modele biznesowe oraz wykorzystywać możliwości dynamicznie zmieniających się technologii cyfrowych.
- Zajęcia prowadzone są w oparciu o oprogramowanie Oracle, SAS i open source: Hadoop (Cloudera), Python, GNU R oraz Microsoft Azure.
Czy dla mnie?
Podyplomowe Studia Inżynieria Danych – Big Data adresowane są do wszystkich chętnych z każdej branży, w szczególności z obszaru finansów, bankowości, ubezpieczeń, produkcji, marketingu, handlu, usług, opieki zdrowotnej, branży energetycznej oraz obszaru ICT, zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o Big Data, a w szczególności:
- decydentów,
- analityków
- oraz specjalistów.
Rekomendacje
Raport The World Economic Forum (2012) podkreśla, że dane stanowią nową klasę ekonomicznych aktywów, zaś Big Data nazywa „nowym paliwem gospodarczym”. Poza osobami z umiejętnościami w zakresie Big Data potrzeba także ok. 1,5 mln menedżerów i analityków z szerokim rozumieniem roli Big Data. Taki trend zaznacza się już intensywnie także w Europie, zaczyna być również widoczny w Polsce. Jeżeli taka wizja Ci się podoba, to Inżynier Danych – “the Sexiest Job of the 21st Century” – to zawód dla Ciebie! Popyt na Twoje umiejętności będzie tylko rósł!
Program
BLOK I. TEORETYCZNE I PRAKTYCZNE PODSTAWY INŻYNIERII DANYCH – BIG DATA
- Big Data – filozofia, technologia, analityka (18 godz.)
- Budowa i eksploatacja baz danych (20 godz.)
- Hurtownie danych – teoria i praktyka (14 godz.)
- Przetwarzanie w chmurze (14 godz.)
- Wizualizacja i raportowanie danych (16 godz.)
BLOK II. ŚRODOWISKO PROGRAMISTYCZNE DLA INŻYNIERII DANYCH – BIG DATA
- Zaawansowany SQL (16 godz.)
- Analiza danych i symulacje w języku Python (20 godz.)
- Analityka predykcyjna w GNU R (24 godz.)
- Hadoop i Spark (22 godz.)
BLOK III. CASE STUDIES
- Case study: R na rynku energetycznym (8 godz.)
- Case study: Python na rynku bankowym (8 godz.)
- Case study: jakość danych (12 godz.)
Kierownik studiów
Przewodnicząca Rady Programowej Kierunku „Analiza Danych – Big Data” (od 2020). Jurorka w konkursie Innovators Under 35 Europe by MIT Technology Review, Massachusetts Institute of Technology (2018-2019). Przedstawicielka na Polskę Common Software Measurement International Consortium (COSMIC) International Advisory Council oraz wiceprezeska zarządu Polskiego Stowarzyszenia Miar Oprogramowania (PSMO). Ekspertka w NCN, NCBiR, członkini i przewodnicząca Komitetu Polityki Naukowej przy ministrze nauki i szkolnictwa wyższego (2014-2018), członkini Poland-U.S.A. Innovation Program Council (od 2014) oraz Komitetu Naukoznawstwa PAN (2015-2022). Autorka ponad 100 publikacji z zakresu inżynierii oprogramowania, także w czasopismach z IF, w tym artykułów wyróżnionych jako tzw. „Best paper”. Współpracuje również z instytucjami administracji publicznej, firmami konsultingowymi i z sektora IT, głównie w charakterze ekspertki. Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody im. Marka Cara (2019).
Wykładowcy
Doktor nauk technicznych, pracował jako Business Solution Manager w SAS Poland Technology and Big Data Competency Center oraz był wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w Instytucie Informatyki i Gospodarki Cyfrowej. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego na Politechnice Warszawskiej, doktor informatyki. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie technologii informacyjnych.
Ukończył studia na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. Przez ponad 15 lat pracował w SAS Institute, karierę rozpoczynał w dziale edukacji, gdzie był odpowiedzialny za szkolenia z zakresu jakości danych i data management. Posiada duże doświadczenie w zakresie wdrażania i projektowania rozwiązań z obszaru integracji, czyszczenia danych a także Master Data Management zdobyte na wielu projektach.
Doktor nauk technicznych specjalizujący się w zaawansowanej analizie danych (Data Science). Absolwent Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (dr, informatyka) i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (mgr, metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne). Były konsultant McKinsey.
Obecnie product owner w firmie Nokia specjalizujący się w prowadzeniu projektów automatyzujących skomplikowane procesy biznesowe (w szczególności przy wykorzystaniu technik sztucznej inteligencji i przetwarzania języka naturalnego) i zarządzający dużymi zespołami eksperckimi.
Doktor nauk ekonomicznych, pracownik naukowy Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Autor szeregu publikacji związanych z zastosowaniem systemów Big Data i AI w organizacjach. Naukowo specjalizuje się w masowym przetwarzaniu i analizowaniu medycznych danych obrazowych.
Adiunkt w Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się w metodach numerycznych, metodach analizy danych i sztucznej inteligencji, w szczególności w zastosowaniach takich metod w praktyce biznesowej (np. predykcja, optymalizacja, automatyzacja procesów). Dydaktyk z zakresu m.in. optymalizacji, ekonometrii, badań operacyjnych, sztucznej inteligencji, zarządzania ryzykiem, algebry i analizy matematycznej.
Starszy wykładowca w Instytucie Informatyki i Gospodarki Cyfrowej w SGH, adiunkt i kierownik zakładu Informatycznych Systemów Zarządzania na WAT. Wykłada na uczelniach w Polsce i za granicą. Zainteresowania naukowe: sztuczna inteligencja, eksploracja danych, big data, business dynamics.
Pracował jako analityk systemowy w Oracle Polska. Członek Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej oraz PLAIS (The Polish Association for Information Systems).
Pracownik naukowy w Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwent studiów doktoranckich na Toronto Metropolitan University w Kanadzie (Matematyka) i w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (Ekonomia). Specjalizuje się w uczeniu maszynowym, w szczególności w uczeniu głębokim (Deep Learning) i uczeniu ze wzmocnieniem (Reinforcement Learning), teorii grafów i analizie sieci złożonych.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Ekonomia), studiów podyplomowych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Matematyka Finansowa) oraz studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (Ekonomia). Zainteresowania naukowe koncentrują się na makroekonomii oraz zastosowaniu metod ilościowych w ekonomii i zarządzaniu. Autor kilku badań naukowych z zakresu zarządzania długiem publicznym.
Doktor habilitowany, profesor SGH w Instytucie Informatyki i Gospodarki Cyfrowej SGH oraz kierownik studiów podyplomowych: Business Intelligence oraz Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem. Jest absolwentem Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej oraz ukończył m.in. Executive Program na MIT Sloan School of Management. Był m.in. dyrektorem ds. Konsultingu Biznesowego w IMG Information Management Polska.
Adiunkt w Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół konstrukcji modeli wieloagentowych, metodyki analizy symulacyjnej, optymalizacji symulacji, ilościowego modelowania problemów decyzyjnych oraz narzędzi eksploracji danych.
Kierownik Zakładu Wspomagania i Analizy Decyzji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz profesorem w Data Science Laboratory, Ryerson University, Kanada. Specjalizuje się w zastosowaniu zaawansowanych metod analizy danych do wspomagania podejmowania decyzji w przedsiębiorstwach. Jest autorem ponad stu artykułów na temat zastosowań biznesowych metod prognostycznych, optymalizacyjnych i symulacyjnych. Aktywnie promuje wykorzystanie najnowszych wyników badań naukowych w praktyce gospodarczej.
Adiunkt w Instytucie Informatyki i Gospodarki Cyfrowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jest absolwentką SGH, tu również uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych. Prowadzi wykłady i zajęcia w laboratorium komputerowym, specjalizuje się w narzędziach i technologii Oracle. Tematyka zajęć obejmuje m.in. SQL, PL/SQL, APEX, projektowanie baz danych.
Doktor nauk ekonomicznych zatrudniony na stanowisku adiunkta w Instytucie Ekonometrii SGH. Absolwent SGH na kierunku: Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne. Autor kilkunastu artykułów naukowych dot. zastosowań metod ilościowych w ekonomii i zarządzaniu. Zainteresowania naukowe obejmują analityczne wsparcia decyzji biznesowych, w szczególności optymalnych cen (ang. revenue management) i optymalnego zatowarowania (ang. inventory management) przy pomocy metod optymalizacyjnych, symulacyjnych i prognostycznych oraz uczenia maszynowego.
Opinie o studiach
Mocną stroną studiów są zajęcia prowadzone przez praktyków zajmujących się wybrana tematyką i przedstawienie metod rozwiązywania problemów w oparciu o rzeczywiste przypadki biznesowe. Wprowadzenie w Machine Learning i wykorzystanie metod AI do wydobywania wiedzy z danych umożliwia, praktycznie po pierwszych zajęciach, zastosowanie nabytych umiejętności do samodzielnego eksperymentowania z danymi i rozwijania wiedzy w tej dziedzinie. Wiedza nabyta na studiach daje mi możliwość szerszego zrozumienia potencjału tkwiącego w danych, i proponowania innowacyjnych rozwiązań problemów biznesowych.
Program zajęć jest profesjonalnie przygotowany, zajęcia prowadzone są w małej 24 osobowej grupie, co pozwala na dobry kontakt z wykładowcą.
Duży nacisk kładziony jest na praktykę, zagadnienia omawiane są zarówno formie teoretycznej, jak i w postaci ćwiczeń. Prowadzący mają bogatą wiedzę i doświadczenie praktyczne, omawiają tematy, narzędzia, z którymi pracują na co dzień, widać jest ich zaangażowanie, wsparcie. Studia pozwalają zapoznać się z zagadnieniami Big Data, zarówno od strony analitycznej, jak i technologicznej. Omawiają dostępne na rynku narzędzia, sposoby przetwarzania danych, języki programowania. Przedstawiają sprawdzone rozwiązania, a także nowinki, uczą podejścia do zagadnień Big Data. Projekty wykonywane podczas semestru, pozwalają usystematyzować i pogłębić zdobytą w czasie zajęć wiedzę.
Rekrutacja
Rekrutacja na edycję 21., która zacznie zajęcia 8 marca 2025 r. rozpoczęła się 20 listopada 2024 r.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
umowa o warunkach odpłatności za studia,
Dokument- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- zaliczenie wszystkich przedmiotów zgodnie z wymaganiami wykładowców (blok I – egzaminy, blok II – zaliczenia praktyczne, blok III – aktywny udział w zajęciach)
- napisanie i przyjęcie ocenionej pozytywnie (na ocenę) przez promotora pracy dyplomowej oraz jej obrona przed komisją egzaminacyjną (może nią być praca projektowa).
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 11 500 zł.
Możliwość wpłaty w dwóch ratach:
I rata: 7000 zł – płatna przy zapisie,
II rata: 4500 zł – płatna do 31 stycznia dla edycji jesiennej i do 31 sierpnia dla edycji wiosennej.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
Sekretarz studiów
mgr Danuta Polak
tel.: +48 603 191 175
e-mail: dpolak@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
dr hab. Beata Czarnacka-Chrobot, prof. SGH
tel.: +48 512 808 248
e-mail: bczarn@sgh.waw.pl
adres do korespondencji
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
ul. Madalińskiego 6/8, budynek M, pokój 239, II piętro
02-513 Warszawa
Organizator studiów
Kolegium Analiz Ekonomicznych
Instytut Informatyki i Gospodarki Cyfrowej
REKRUTACJA TRWA
- Studia online
- Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie, w soboty i niedziele od 10:00.
- Opłata za całość studiów: 11500 zł (możliwe raty).
dr hab. Beata Czarnacka-Chrobot, prof. SGH
tel.: +48 512 808 248
e-mail: bczarn@sgh.waw.pl
mgr Danuta Polak
tel.: +48 603 191 175
e-mail: dpolak@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe